Partner mě nepodporuje v hubnutí. Proč to dělá?

22.04.2017

Líbíš se mi taková, jaká jsi. Nepotřebuješ zhubnout. Nebudu jíst ty hnusný jídla s tebou! Kdybys radši místo toho salátu uvařila pořádný jídlo. Tobě už stejně nic nepomůže. Už vám tohle partner řekl? Pak je tenhle článek určený právě pro vás. 

Podpora je při hubnutí stejně důležitá, jako strava 

Hubnutí není proces rovnice příjem - výdej. To je jeden z největších omylů v myšlení lidstva. To první, co vede k rozhodnutí zbavit se špeků je MOTIVACE. Bez motivace přichází výmluvy a selhání. To druhé je ZMĚNA. Změna životního stylu. Čím déle žije člověk v zajetém systému, tím déle trvá proces změny nejen na fyzické, ale zejména mentální úrovni. 

To třetí je PODPORA. A o té se budeme dnes bavit :-)

Proč kolem sebe chlapi kopou, když se jejich partnerka rozhodne zhubnout a změnit životní styl? S tím souvisí druhý bod a tím je změna. Lidé se podvědomě brání změnám, zejména, pokud se jedná o změny, které vnáší do jejich života nejistotu. Máme rádi konstantní stav pohody, neradi vystupujeme s kruhu komfortní zóny a nejradši bychom byli, kdybychom v průběhu života zažívali pouze šťastné okamžiky.

Proč se tedy někteří muži snaží svou partnerku při snaze zhubnout shazovat, provokovat a nejsou schopní poskytnout podporu?

Přitahují ho holky krev a mlíko

Potkal vás, když jste byla oplácaná. Vaše tělesná schránka jej přitahovala od samého začátku. Je prostě na holky krev a mlíko :-) Vy jste se ale rozhodla, že už nechcete vypadat jako selka a divíte se, že vaše snažení nekvituje s povděkem. Žena, kterou si vybral už nebude stejná, jako ta, co ho svými plnými tvary přitahovala. V takovém případě partnerovi objasněte, co vás ke změně vede a hledejte společný kompromis. Vztah je o rovnoprávnosti, ne o ústupcích.

Bojí se změny

Váš partner je pecivál a při pohledu na kolo se mu dělá vyrážka. Největší pohyb, který během dne udělá, je cesta k lednici. Vy jste ho k lednici doposud dobrovolně doprovázela. Společné válení u televize jste si zpestřovali brambůrky nebo pizzou. A najednou má o tuhle slast přijít? 

Tak to ne! A začíná kolotoč ironických poznámek na vaše pečlivě připravovaná jídla, provokování čokoládou, trousení poznámek o bezvýznamnosti vašeho snažení, trucování nebo panovačnost.

Tohle je jedna z nejčastějších příčin, proč se dospělej chlap začne chovat jako děcko. Vy jste mu narušila jeho komfortní zónu. Má pocit, že mu berete jeho pohodlí. Tuší, že budete dříve nebo později usilovat i změnu jeho životního stylu. Protože čím více si začnete vážit sebe sama, tím více nebudete chtít vedle sebe tolerovat partnera, kterej žije diametrálně odlišný způsob života. Takže co se mu honí hlavou? "Budu muset začít žrát ty její blafy." "Zhubne a začne se zajímat o hezčí chlapy." Už to nikdy nebude jako dřív." "Budu se muset změnit taky!"

Jak z toho ven? Pochopitelně komunikací. Nutit chlapa najet na vaši vlnu nadšení není zrovna cesta, která by se vám oplatila. On nebude hýkat blahem nad vašim salátem, když mu nevysvětlíte, proč to děláte a jaký význam pro vás má být o několik kilogramů hubenější. Pokud i přes vaše vysvětlení bude pokračovat ve snaze vám házet klacky pod nohy, pak by stálo za to se zamyslet, jestli je tenhle týpek hoden stát po vašem boku. 

Žárlí

Podle výzkumů preferují muži ženy štíhlé s boky, velkými prsy a úzkým pasem. Evokuje to v nich pocit, že tahle žena bude schopná donosit a porodit zdravé dítě. Vy jste ale chodící kulička. Jste dobrá duše, má vás rád, váží si vás, ale taky ví, že tak, jak momentálně vypadáte, nevzbuzujete v mužích extra silné vášně a sexuální touhu. Jinými slovy, má vás jistou. Nebojí se o vás, nežárlí, ví, že vás najde tam , kde vás ráno postavil.

Jenže ouha, ta kulička se rozhodla, že se zařadí mezi vosí ženy :-) A chlápkovi dochází, že s každým ubývajícím kilem poroste vaše sebevědomí. Chlapi se za vámi začnou otáčet. To přece nemůže dopustit! Začne vás přesvědčovat o vaší vnitřní kráse, že se mu líbíte taková, jaká jste (ačkoliv jste na svatbě měla o 20 kg míň). Místo toho, aby podpořil vaše sebevědomí, udělá všechno proto, aby zůstalo tam kde je. Protože on sám má problém s přijetím sebe sama,bojí se, že si najdete někoho jiného. 

Jak to řešit? Světe div se, zase komunikací. Váš partner bude potřebovat ujištění, že s vašimi kily nezmizí láska vůči němu. Nemám ale na mysli chronické ujišťování každý den a utírání nudlí dospělému chlapovi. Vaše půlka práce je pozornost k partnerovi, jeho práce je zapracovat na sebedůvěře a sebevědomí.

Neváží si vás

Bohužel, i tohle se ve vztazích stává. Nejen, že vám s ničím nepomůže, neprojevuje o vás zájem, zato vás častuje urážkami a ponižováním. Od takovýho chlapa podporu neočekávejte. Spíš se zamyslete nad tím, proč ztrácíte čas s někým, kdo se k vám chová jako k onuci. Takovej chlap s vámi zůstává, protože mu dovolujete, aby s vámi zacházel jako s hadrem na podlahu. Problém ale není v něm, ale ve vaší sebeúctě. 

Řešení? Začněte pracovat sama na sobě. Jakmile vzroste vaše sebehodnota, sama týpka s úsměvem na tváři opustíte. Jedním z mých oblíbených mott je "Klíčem k odpuštění je pochopení". Nyní už víte, proč se vaše drahá polovice chová s prominutím jako kokot po tom, co jste doma radostně ohlásila, že se místo pizzy bude v posteli chroupat salát :-) Teď je na vás, jestli se domluvíte jako lidi, nebo doma povedete bitvy, který nebudou mít vítěze.

Líbí se vám článek? Doporučte ho ostatním.